При рак
Множество изследвания на продукти с компоненти от черен бъз доказват антиканцерогенното действие на растението. Може да се използва профилактично или като част от комплексна терапия при установено злокачествено заболяване.
Петър Димков специално обръща внимание върху антиканцерогенния ефект на отварата, приготвена с корени от черен бъз или свирчовина. Ето как се прави (по pik.bg):
Корените от черен бъз се вадят през есента. Измиват се хубаво и се изсушават, като предварително се нарязват на лентички или колелца. От изсушената маса се вземат 20 грама; варят се 10 минути в половин литър вода. Веднага след това отварата се прецежда; от нея се пие по една кафена чашка на ден, без значение времето.Най- силно действие все пак имат плодовете; описаният по-горе сироп или сок от черен бъз също има противораково действие.
Най-силен антиканцерогенен ефект обаче има мармаладът: натуралният продукт се прави от пресовани, добре узрели зърна. Изцеденият сок се сгъстява на тих огън и горещ се насипва в малки бурканчета. От този ценен продукт се взема по една чаена лъжичка преди хранене три пъти на ден.


- Ето и популярната в мрежите рецепта на Петър Димков за сок (сироп) от черен бъз:
Плодовете от черен бъз, свирчовина, Sambucus nigra, се берат в края на август. И при този вид трябва да се избират само добре узрелите зърна, за да се избегне токсичен ефект (framar.bg). Те се разпознават по много тъмния си цвят, освен това лесно се отделят от грозда с помощта на вилица.
Дръжките и недоузрелите зърна се изхвърлят. Почистените плодове от черен бъз се нареждат в буркани на пластове със захар. Най-горният пласт трябва да е по-дебел и плътен, за да не започне ферментация. Бурканите се покриват с марля. След три седмици плодовата маса се прецежда и налива в тъмни стъклени бутилки.
Това е бъзовата панацея, която има различни приложения – но със сигурност върши работа и при разширени вени и хемороиди.